OSB LEVHA
 • OSB Nedir ? (Oriented Strand Boards)  Yönlendirilmiş Yonga Levha

  OSB; Yüksek Mukavemetli Neme Dayanıklı Levhadır

  OSB levha yongalarının, belli bir şekli ve kalınlığı bulunmaktadır. Çok tabakalı levha elde edebilmek amacı ile yongalar, birleştirici ünite yardımıyla pres edebilmektedir.
  - Levhaların dış tabakalarındaki yongalar, levhanın uzun aksı yönünde serilmektedir.
  - Orta tabakadaki yongalar, dış tabakadaki yongalara dikey istikamette serilmektedir.

  Mükemmel fiziksel, mekaniksel özellikleri ve form zenginliği sayesinde OSB ürün gamı, uygulama alanlarında yeni imkanlar sağlamaktadır. Kullanım alanları ;

  - taşıyıcı zemin konstrüksiyonu,
  - duvar kaplamaları,
  - çatı kaplamaları altında,
  - depo, ambar, sahne, tribün yapılarının inşaatında,
  - mağaza ve fuar standı yapımında,
  - ambalaj ve paket sektörü, olarak özetlenebilir.

   OSB Levhaların Avantajları

  - Yonga katmanlarının birbirlerine dik yönlerde serilmesi sayesinde elde edilen yüksek mukavemet.
  - Ana eksende yüksek mukavemet
  - Kolay işlenebilirlik
  - Ekolojik ve biyolojik açıdan zararsız olması
  - Ürünün doğal görünüşü ile tercih edilir olması
  - Ahşap malzemesinin %100’ünün kullanılması ve kolay geri dönüşüm imkanları.

   

  Hangi üstün özelliklere sahiptir ?
  T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı, İç Anadolu Ormancılık Araştırma Müd. Laboratuarında “suda şişme yüzdesi ve eğilme direnci” test edilmiş ve sonuçları TS EN 300 Yönlendirilmiş Lif Levhalar standartına uygun olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca FIRETEX yanma önleyici maddesi karışımı ile OSB-F adlı ürünün yanmaya karşı daha dirençli olduğu saptanmıştır.

  Fiyatı ekonomik midir?

  Üstün özelliklerine rağmen fiyatı piyasadaki muadillerine göre daha ekonomiktir.

  Doğru kullanım için teknik öğütler...

  UYGULAMA: Uygulamaya başlamadan önce OSB’lerin olası nem farklılıklarından etkilenmemesi için en az 48 saat önce uygulama yerine getirilip bekletilmesi gerekir. Bu sayede OSB ortama uyum sağlar ve uygulamadan iyi sonuç alınır. Çatıdaki mesnetlerin 61 cm aralıklarla ve düz olarak monte edilmesi gerekmektedir. OSB’ nin uzun kenarları mesnetlere dik olmalı ve kısa kenarlar mesnetlere tam olarak isabet etmelidir. OSB her ne kadar rutubete karşı dirençli olsa da aşırı sıcak ve rutubet nedeniyle olası genleşme düşünülüp, her plaka arasında 3 mm boşluk bırakılarak döşenmelidir. Ahşap malzemelerde kullanılan aletlerle kesme işlemleri kolaylıkla yapılabilen OSB, 5′lik çiviler ile en fazla 12 cm aralıklarla monte edilmelidir. uygulayıcı montaj sırasında mesnet yada aşıkların üzerinde durmaya özen göstermelidir. OSB uygulamasına başlamadan önce hem plakaların hemde döşenecek yerin kuru olmasına dikkat edilmelidir. OSB döşendikten hemen sonra shingle ya da membran uygulanmalıdır.

   

  GÜVENLİK: Uygulayıcı montaj sırasında eldiven, maske ve gözlük kullanmalıdır. Çatıdaki çalışmalar ise kaymayı engelleyecek türden ayakkabılarla yapılmalıdır.